| Machine Dimensions (Excluding Forks) | 3200mm1250mm2300mm |
| Fork Length | 1520mm Ultra-thick Fork (Length Customizable) |
| Self-Weight | 6000KG |
| Body Structure | 180C Special-purpose Steel Door Framee |
| Lifting Height | 3M |
| Travel Motor | 18.5KW |
| Voltage | 60V |
| Battery | Lithium Battery |
| Drive Axle | Integrated Large Cast Steel Axle |
| Tyres | Front Tyres:28*9-15;Rear Tyres:650+10/Grade A |
| Steering Axle | Large Stel Plate Axle |
| Hydraulic Pump AC Motor | 18.5KW |
| Lifting Cylinders | Reinforced Sealed Dual Cylinders |
| Turning Radius | 90°Zero-Turning Radius Capable |
| Steering Mode | Hydraulic Power Steering |
| Climbing Angle | 20° |
Product Introduction
The 5-ton electric forklift is suitable for the following scenarios:
- Heavy machinery manufacturing, foundries, and automotive parts processing workshops
- Ports and terminals for the loading and unloading of containers, bulk cargo, and heavy machinery
- High-frequency stacking and sorting operations in large-scale logistics and warehousing centers
- Mines, quarries, and other environments characterized by heavy loads and high dust levels
- Sheet material processing facilities, brickworks, waste paper baling plants, and the stone industry
- Chemical plants, oil depots, and pharmaceutical workshops requiring explosion-proof capabilities (an explosion-proof model must be selected)






