| Machine Dimensions(Excluding Forks) | 2800mm1200mm2150mm |
| Fork Length | 1220mm Ultra-thick Fork (Length Customizable) |
| Self-weight | 4000KG |
| Body | 160C Section Steel Mast |
| Lifting Height | 3 Meters |
| Travel Motor | 15KW Brushless Variable Frequency AC Motor |
| Voltage | 60V |
| Battery | Lithium Battery |
| Drive Axle | Integrated Large Cast Steel Axle |
| Tires | Front:23*9-10;Rear:18*7-8 |
| Steering Axle | Large Stel Plate Axle |
| Oil Pump AC Motor | 15KW |
| Lifting Cylinders | Reinforced Sealed Dual Cylinders |
| Turning Radius | 90°Capable of In-place Steering |
| Steering Mode | Hydraulic Power Steering |
| Climbing Angle | 20° |
Product Introduction
The 3-ton electric forklift is suitable for the following scenarios:
- Heavy manufacturing industries (machinery, steel, automotive components)
- Large-scale logistics distribution centers and freight terminals
- Storage yards for building materials, chemicals, and metal products
- Container handling at ports and docks (excluding heavy container zones)
- Warehouses where freight elevators are unsuitable (primarily involving ground-level operations)






