| Machine Dimensions(Excluding Forks) | 2200mm1200mm2150mm |
| Fork Length | 1220mm Ultra-thick Fork (Length Customizable) |
| Self-weight | 2300KG |
| Body | 120C Section SteelMast |
| Lifting Height | 3 Meters |
| Travel Motor | 7.5KW Brushless Variable Frequency AC Motor |
| Voltage | 60V |
| Battery | Lithium Battery |
| Drive Axle | Full-flating Integrated Heavy-duty Low-speed Drive Axle |
| Tires | Front:650-10;Rear:500-8 |
| Steering Axle | Heavy-duty Forklift-Specific Rear Axle |
| Oil Pump AC Motor | 7.5KW |
| Lifting Cylinders | Reinforced Sealed Dual Cylinders |
| Turning Radius | 90°Capable of In-place Steering |
| Steering Mode | Hydraulic Power Steering |
| Climbing Angle | 20° |
Product Introduction
A 1.5-ton electric forklift is ideally suited for the following scenarios:
Multi-story warehouses (where freight elevators are available)
Stacking operations in narrow aisles
Cleanroom environments (e.g., in the food, pharmaceutical, and electronics industries)
Loading and unloading operations inside trucks or shipping containers
Chemical plants and fuel depots requiring explosion-proof equipment






