| Machine Dimensions(Excluding Forks) | 2300mm*1200mm 2150mm |
| Fork Length | 1220mm Ultra-thick Fork (Length Customizable) |
| Self-weight | 2800KG |
| Body | 120C Section Steel Mast |
| Lifting Height | 3 Meters |
| Travel Motor | 7.5KW Brushless Variable Frequency AC Motor |
| Voltage | 60V |
| Battery | Lithium Battery |
| Drive Axle | Full-flating Integrated Heavy-duty Low-speed Drive Axle |
| Tires | Front:650-10;Rear:500-8 |
| Steering Axle | Heavy-duty Forklift-Specific Rear Axle |
| Oil Pump AC Motor | 7.5KW |
| Lifting Cylinders | Reinforced Sealed Dual Cylinders |
| Turning Radius | 90°Capable of In-place Steering |
| Steering Mode | Hydraulic Power Steering |
| Climbing Angle | 20° |
Product Introduction
A 2-ton electric forklift is suitable for the following scenarios:
Routine material handling in general factories and warehouses
Loading and unloading trucks (primarily flatbed trucks) at logistics parks and freight terminals
Heavy-duty storage yards (e.g., for steel, construction materials, or palletized goods)
Multi-story warehouses where frequent use of freight elevators is impractical (typically involving ramp access or ground-floor operations)
Indoor facilities with specific environmental requirements but involving heavy cargo (e.g., warehouses for home appliances or automotive parts)






