| Machine Dimensions (Excluding Forks) | 2980mm1250mm2150mm |
| Fork Length | 1520mm Ultra-thick Fork (Length Customizable) |
| Self-Weight | 4500KG |
| Body Structure | Integrated Large Cast Steel Bridge |
| Lifting Height | 3M |
| Travel Motor | 18.5KW |
| Voltage | 60V |
| Battery | Lithium Battery |
| Drive Axle | Integrated Large Cast Steel Axle |
| Tyres | Front Tyres:Grade A 650-10;Rear Tyres:18-7-8 |
| Steering Axle | Large Stel Plate Axle |
| Oil Pump AC Motor | 15kw |
| Lifting Cylinders | Reinforced Sealed Dual Cylinders |
| Turning Radius | 90°Zero-Turning Radius Capable |
| Steering Mode | Hydraulic Power Steering |
| Climbing Angle | 20° |
Product Introduction
The 3.5-ton electric forklift is suitable for the following scenarios:
- Heavy machinery manufacturing and mold processing workshops
- Large-scale logistics hubs and freight terminals
- Storage yards for heavy goods, such as building materials, steel, and chemical products
- Cargo handling at port terminals (outside of heavy container zones)
- Large warehouses where freight elevators are unsuitable (for ground-level operations)






