| Machine Dimensions(Excluding Forks) | 2500mm*1200mm*2150mm |
| Fork Length | 1220mm Ultra-thick Fork (Length Customizable) |
| Self-weight | 3300KG |
| Body | 148C Section Steel Mast |
| Lifting Height | 3 Meters |
| Travel Motor | 11KW Brushless Variable Frequency AC Motor |
| Voltage | 60V |
| Battery | Lithium Battery |
| Drive Axle | Integrated Large Cast Steel Axle |
| Tires | Front:650-10;Rear:500-8 |
| Steering Axle | Large Stel Plate Axle |
| Oil Pump AC Motor | 7.5KW |
| Lifting Cylinders | Reinforced Sealed Dual Cylinders |
| Turning Radius | 90°Capable of In-place Steering |
| Steering Mode | Hydraulic Power Steering |
| Climbing Angle | 20° |
Product Introduction
The 2.5-ton electric forklift is suitable for the following scenarios:
- Heavy-duty manufacturing facilities (machinery, mold making, metal processing)
- Large-scale logistics warehouses and freight terminals
- Heavy cargo yards (construction materials, steel products, high-density pallet storage areas)
- Multi-story warehouses where freight elevators are unsuitable (operating on the ground floor or via ramps)
- Environments with strict environmental requirements where cargo is relatively heavy (e.g., warehouses for home appliances or automotive parts)






